Sched.com Conference Mobile Apps
2015 Austin Film Festival and Conference Schedule has ended
Create Your Own Event
2015 Austin Film Festival and Conference Schedule
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Panelists
Film Jurors
Sponsors
Community Partners
Filmmakers
Attendees
Search
or browse by date + venue
Conference
All
LOUNGE
PANEL
PITCH
PRODUCERS ROUNDTABLE
ROUNDTABLE
YOUNG FILMMAKERS PROGRAM
Film
All
Comedy Vanguard
Dark Matters
Documentary Feature
Heart of Film
Marquee Feature
Narrative Feature
Retrospective
Shorts Program
Stories From Abroad
Television
Texas Independent
Party
All
Extra Ticket Required
Screenplay-Teleplay Programming
All
SCREENPLAY-TELEPLAY PANEL
SCREENPLAY-TELEPLAY ROUNDTABLE
Script Reading
All
Reading
Short Film
All
Animated Short
Documentary Short
Narrative Short
Narrative Student Short
Scripted Digital Series
Special Event
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Panelists
Film Jurors
Sponsors
Community Partners
Filmmakers
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Wednesday
, October 28
Driskill Hotel
7:00pm •
Film & Food Fundraising Party
Thursday
, October 29
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
7:30pm •
The Great Alone
10:30pm •
Reparation
Driskill Hotel
12:00pm •
Exhibit Hall
Hideout Theatre
8:00pm •
Autumn Fall
InterContinental Stephen F Austin, Assembly Room
2:45pm •
The State of Indie Film
InterContinental Stephen F Austin, Ballroom
12:00pm •
Opening Remarks
1:00pm •
A Conversation with Jason Reitman
2:45pm •
The Hart Chart
Paramount Theatre
7:00pm •
Legend
Rattle Inn
5:00pm •
Austin Film Commission Opening Night Reception
Rollins Studio Theatre presented by HTC
7:10pm •
Digits
7:10pm •
Harry & Judy
7:10pm •
Shorts Program 1: Rom-Antics
7:10pm •
Till Jail Do Us Part
7:10pm •
The Romance Class
7:10pm •
Lunch Break
7:10pm •
Her First Black Guy
7:10pm •
We Are Happy
7:10pm •
Sinécdoque. Una Historia de Amour Fou
9:45pm •
Guide
9:45pm •
The Immaculate Misconception
9:45pm •
Shorts Program 2: Cradle to Grave
9:45pm •
Runaway
9:45pm •
Seahorse
9:45pm •
Esel (Carry On)
9:45pm •
Into Memory
Searsucker
11:00pm •
WGA West Late Night Welcome Party
St. David’s Episcopal Church, Bethell Hall
1:00pm •
The Life of a Screenwriter: Structure On and Off the Page
2:45pm •
A Conversation with Karen McCullah & Kirsten Smith
St. David’s Episcopal Church, Crail Hall
1:00pm •
*Roundtable: Breaking In, and Staying In
2:45pm •
*Roundtable: The Creative Side
St. David’s Episcopal Church, Historic Sanctuary
1:00pm •
How to Work the Conference
2:45pm •
SECOND ROUNDERS PANEL: Specs, Scripts, and Sparking the Reader's Interest
St. David’s Episcopal Church, Vestry Conference Room
1:00pm •
Austin Pitch Prep
2:45pm •
Austin Pitch #1
State Theatre
7:30pm •
Casual
10:00pm •
Fallen Stars
Texas Spirit Theater
7:10pm •
The Night is Young
9:45pm •
3rd Street Blackout
The Driskill Hotel, Ballroom presented by Final Draft
1:00pm •
Anatomy of the Writers Room
2:45pm •
Script-to-Screen: Se7en
The Driskill Hotel, Citadel Club
1:00pm •
*Producers Roundtable: Shane Black
2:45pm •
*Producers Roundtable: Daniel Petrie Jr
The Driskill Hotel, Citadel Room
1:00pm •
Pixar Development Process
The Driskill Hotel, Crystal Room
2:45pm •
Crossing the (Air)Streams: A Conversation with Amy Berg and Justin Marks
The Driskill Hotel, Jim Hogg Parlor
1:00pm •
On Story Lounge
2:45pm •
On Story Lounge
The Driskill Hotel, Maximilian Room
1:00pm •
DECONSTRUCTING Animal House
2:45pm •
Inside the Writers Room: Daredevil
Friday
, October 30
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
12:00pm •
I'll Have What Phil's Having
3:00pm •
El Jeremías
5:45pm •
Sympathy For The Devil: The True Story of the Process Church of the Final Judgment
8:30pm •
Paperback
11:15pm •
The Lion's Path
Driskill Hotel
8:30am •
Exhibit Hall
Fiesta Gardens
4:45pm •
Film Texas BBQ Supper
Galaxy Highland, screen 8
7:15pm •
Oyler
9:30pm •
Jeff Lowe's Metanoia
Galaxy Highland, screen 9
7:00pm •
Mojave
9:30pm •
Jack's Apocalypse
Hideout Theatre
12:30pm •
Keep in Touch
3:30pm •
In Transit
6:00pm •
Her Composition
8:45pm •
Headfirst
InterContinental Stephen F Austin, Assembly Room
9:00am •
No Business Like Show Business
10:45am •
Screenwriters' Agreements
1:30pm •
Independent Filmmaking: Directing Your Own Script
3:15pm •
In the (Writing) Hand of the Creators
InterContinental Stephen F Austin, Ballroom
9:00am •
A Conversation with David Wain
10:45am •
The Rewrite with Terry Rossio
12:45pm •
Toy Story 3: Mistakes Made, Lessons Learned
3:15pm •
Return of the Screenwriter: Prequels, Sequels, and Trilogies
Intercontinental Stephen F. Austin Hotel, State Boardroom A
3:00pm •
Script Reading Workshop: Sleep No More
6:30pm •
Script Reading Workshop: Minor
Paramount Theatre
2:00pm •
By Sidney Lumet
5:30pm •
Until 20
8:30pm •
Lone Star presented by Chris Cooper
Rollins Studio Theatre presented by HTC
2:30pm •
Three Fingers
2:30pm •
Kimi Kabuki
2:30pm •
The Tender Dark
2:30pm •
Vainilla
2:30pm •
Shorts Program 8: I Don't Want to Talk About It
2:30pm •
Happy Hour
2:30pm •
Everybody Does It
2:30pm •
Sara & Dennis
5:00pm •
Foos Your Daddy
5:00pm •
Hasta La Vista
5:00pm •
The Final Scene
5:00pm •
Traction
5:00pm •
Dinner Prayer
5:00pm •
Blitz
5:00pm •
The Fundamentals
5:00pm •
Coffee Break
5:00pm •
Shorts Program 3: Face Off
5:00pm •
Standing8
7:30pm •
Best Wishes From Millwood
7:30pm •
Skin the Cat
7:30pm •
P.S. 432
7:30pm •
Marta Rosa
7:30pm •
Safe Space
7:30pm •
Black Card
7:30pm •
The Favor
7:30pm •
Shorts Program 4: Tough Choices
7:30pm •
Dakota
10:00pm •
Feliz Cumpleaños
10:00pm •
Po
10:00pm •
Father's Day
10:00pm •
In Her Place
10:00pm •
The Last Words
10:00pm •
Shorts Program 5: Parental Advisory
10:00pm •
Motherland
St. David's Episcopal Church, Sumners Hall
9:00am •
Writers Sanctuary
10:45am •
Writers Sanctuary
1:30pm •
Writers Sanctuary
3:15pm •
Writers Sanctuary
St. David’s Episcopal Church, Bethell Hall
9:00am •
Inside the Writers Room: Casual
10:45am •
Monsters, Screenplays, and Scares, Oh My!
1:30pm •
Contemporary Comedy
3:15pm •
A Conversation with Brian Helgeland
St. David’s Episcopal Church, Crail Hall
9:00am •
SEMIFINALISTS AND ABOVE ROUNDTABLE: The Art, Craft, and Business of Film and Television
10:45am •
*Roundtable: The Art, Craft, and Business of Television
1:30pm •
*Roundtable: The Art, Craft, and Business of Film
3:15pm •
*Roundtable: Independent Filmmaking
St. David’s Episcopal Church, Historic Sanctuary
9:00am •
Breaking In as an Assistant
10:45am •
SECOND ROUNDERS AND ABOVE PANEL: Anatomy of the Business
1:30pm •
Finding Representation: The Writer/Rep Relationship
3:15pm •
Scriptnotes, Live!
St. David’s Episcopal Church, Vestry Conference Room
9:00am •
Austin Pitch #2
10:45am •
Austin Pitch #3
1:30pm •
Austin Pitch #4
3:15pm •
Austin Pitch #5
State Theatre
12:15pm •
The Southerner presented by Charles Burnett
3:30pm •
Miss You Already
7:00pm •
Baby, Baby, Baby
9:45pm •
Newcomer
Texas Spirit Theater
6:00pm •
Pleasantville presented by Gary Ross
9:30pm •
Booger Red
The Driskill Hotel, Ballroom presented by Final Draft
9:00am •
Dystopian Worlds
10:45am •
Script-to-Screen: The Fugitive
1:00pm •
Script-to-Screen: 10 Things I Hate About You
3:15pm •
Script-to-Screen: Chocolat
The Driskill Hotel, Citadel Club
10:45am •
*Producers Roundtable: Nancy Pimental
1:30pm •
*Producers Roundtable: Dave Reynolds
3:15pm •
*Producers Roundtable: Herschel Weingrod
The Driskill Hotel, Citadel Room
9:00am •
Pitching: The Art of the Game
10:45am •
Writing in a Matrix: Storytelling through Video Games
1:30pm •
The Creative Career: Practical Tips for Starting Out
3:15pm •
The Producers
The Driskill Hotel, Crystal Room
9:00am •
Hybrid Writers: Diversifying Your Portfolio
10:45am •
Stop, Collaborate, and Listen: Writing with a Partner
1:30pm •
'Net'working
3:15pm •
Breaking In by Breaking Bad: Better Call Saul
The Driskill Hotel, Jim Hogg Parlor
9:00am •
On Story Lounge
10:45am •
On Story Lounge
1:30pm •
On Story Lounge
3:15pm •
On Story Lounge
The Driskill Hotel, Maximilian Room
9:00am •
Chicks Who Write Boy Flicks
10:45am •
Writing Ethnicity, Race, and Culture
1:30pm •
Zombies and the Undead
3:15pm •
Webisodes: A Conversation with Issa Rae
The Driskill Hotel, Victorian Balcony
9:00am •
Improv Your Morning!
10:45am •
SEMIFINALISTS AND ABOVE PANEL: Finding Representation
1:30pm •
Young Filmmakers Program: Pitch 1
3:15pm •
Drawn for the Silver Screen: Writing Animated Films
Vulcan Gas Company
11:00pm •
Filmmakers Happy Hour presented by Spiderwood Studios and Baby Baby Baby
Saturday
, October 31
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
12:30pm •
Wanja
3:15pm •
Isolation
6:00pm •
It Had To Be You
8:45pm •
Tear Me Apart
11:30pm •
AfterDeath
Driskill Hotel
8:30am •
Exhibit Hall
4:30pm •
Wine Reception presented by Chloe Wine Collection
Fado Irish Pub
6:00pm •
Screenwriters Happy Hour presented by Nickelodeon
Galaxy Highland, screen 8
3:00pm •
Clarence
Galaxy Highland, screen 9
12:00pm •
Shorts Program 15: Young Filmmakers Showcase
3:30pm •
Blurry
3:30pm •
T.P.
3:30pm •
Last Door South
3:30pm •
Traces of My Brother
3:30pm •
Fulfilament
3:30pm •
Borrowed Time
3:30pm •
Shorts Program 11: Animated Shorts
3:30pm •
The Orchestra
3:30pm •
The Meek
6:30pm •
Last Wishes
6:30pm •
Restoration
6:30pm •
Anomie
6:30pm •
Sleepless Nights
6:30pm •
The Morrigan
6:30pm •
Shorts Program 9: Are You Afraid of the Shorts?
Hideout Theatre
12:00pm •
All Mistakes Buried
2:30pm •
The Sex Temple
5:00pm •
The Bureau
7:30pm •
Sympathy For The Devil: The True Story of the Process Church of the Final Judgment
10:00pm •
Sunny Side Up
InterContinental Stephen F Austin, Assembly Room
9:00am •
Independent Filmmaking: Keeping the Vision Big with a Limited Budget
10:45am •
Independent Filmmaking: The Filmmakers Check-List
12:30pm •
SECOND ROUNDERS AND ABOVE PANEL: Demystifying the Development Process
2:45pm •
Independent Filmmaking: Film Sales & Festival Circuits
4:30pm •
Independent Filmmaking: Storytelling Through Editing
InterContinental Stephen F Austin, Ballroom
9:00am •
Pros and (Comic) Cons
10:45am •
A Conversation with the 2015 Awardees
12:30pm •
Story Driven Action
2:45pm •
A (Skype) Conversation with Carl Reiner
4:30pm •
A Conversation with Chris Cooper
Intercontinental Stephen F. Austin Hotel, State Boardroom A
3:00pm •
Script Reading Workshop: Maxwell 2.0
6:30pm •
Script Reading Workshop: Lemon Made
Paramount Theatre
3:00pm •
Man Up
6:30pm •
Go With Me
9:30pm •
Boyz n the Hood presented by John Singleton
Rollins Studio Theatre presented by HTC
12:00pm •
Zen & the Art of Dying
2:30pm •
Traficant: The Congressman of Crimetown
5:00pm •
Chau, Beyond the Lines
5:00pm •
The Trials of Constance Baker Motley
5:00pm •
Circles
5:00pm •
The 100 Years Show
5:00pm •
Shorts Program 13: Documentary Shorts 1
7:30pm •
Kubo's Crickets
7:30pm •
This Little Light of Mine: The Legacy of Fannie Lou Hamer
7:30pm •
Frieda and Eddie, A Jersey Shore Love Story
7:30pm •
Anthem
7:30pm •
Shorts Program 14: Documentary Shorts 2
10:00pm •
Shorts Program 6: The Kids Are Alright
10:00pm •
Red Rover
10:00pm •
Ruby Woo
10:00pm •
The Swim Instructor
10:00pm •
My Brother Is A Zombie
10:00pm •
The Sister I Live With
10:00pm •
18
10:00pm •
Sophie
Speakeasy
7:30pm •
Pitch Finale Party presented by Virtual Pitch Fest
St. David's Episcopal Church, Sumners Hall
9:00am •
Writers Sanctuary
10:45am •
Writers Sanctuary
12:30pm •
Writers Sanctuary
2:45pm •
Writers Sanctuary
4:30pm •
Writers Sanctuary
St. David’s Episcopal Church, Bethell Hall
10:45am •
Based on a Short Story: Sleepy Hollow
2:45pm •
A Conversation with Daniel Alfredson
4:30pm •
Texas Mavericks
St. David’s Episcopal Church, Crail Hall
9:00am •
*Roundtable: The Art, Craft, and Business of Television and New Media
10:45am •
*Roundtable: The Art, Craft, and Business of Film
12:30pm •
SECOND ROUNDERS ROUNDTABLE: The Art, Craft, and Business of Film and Television
2:45pm •
*Roundtable: Adaptations and Writing Across Mediums
4:30pm •
SECOND ROUNDERS ROUNDTABLE: The Art, Craft, and Business of Film and Television
St. David’s Episcopal Church, Vestry Conference Room
9:00am •
Austin Pitch #6
10:45am •
Austin Pitch #7
12:30pm •
Austin Pitch #8
2:45pm •
Austin Pitch #9
4:30pm •
Austin Pitch #10
State Theatre
3:00pm •
Guess Who Died?
6:30pm •
The Shining presented by Phil's Movie Night
Texas Spirit Theater
6:30pm •
A Single Frame
9:00pm •
Coming Through the Rye
The Austin Club
12:15pm •
Awards Luncheon presented by AKR Foundation
The Driskill Hotel, Ballroom presented by Final Draft
9:00am •
A Conversation with Gary Ross
10:30am •
Script-to-Screen: Dracula
12:30pm •
Script-to-Screen: Saving Mr. Banks
4:30pm •
Die Hard vs. Lethal Weapon
The Driskill Hotel, Citadel Room
9:00am •
Breaking the Mold: Diversity in the Industry
10:45am •
The Three Page Challenge
12:30pm •
First Three Pages
2:45pm •
First Three Pages
4:30pm •
The First Three Sips!
The Driskill Hotel, Crystal Room
9:00am •
French TV Dramas : New International Players
12:30pm •
Short Form Storytelling
2:45pm •
Breaking In? Check! Now What?
4:30pm •
Independent Filmmaking: Crowdfunding to Build Independence
The Driskill Hotel, Jim Hogg Parlor
9:00am •
On Story Lounge
10:45am •
On Story Lounge
12:30pm •
On Story Lounge
2:45pm •
On Story Lounge
4:30pm •
On Story Lounge
The Driskill Hotel, Maximilian Room
9:00am •
Point of (Inter)View: Storytelling Through Documentaries
10:45am •
A Conversation with Charles Burnett
2:45pm •
Have Pen, Will Travel
The Driskill Hotel, Victorian Balcony
9:00am •
Improv Your Morning!
10:45am •
Young Filmmakers Panel: Imagination Never Gets 'Old'
12:30pm •
The Manager/Screenwriter Relationship, and Why You Need to Embrace Social Media
2:45pm •
Young Filmmakers Program: Pitch 2
4:30pm •
SEMIFINALISTS AND ABOVE PANEL: Notes on Notes
The Long Center for the Performing Arts
11:00pm •
Heart of Film Conference Costume Party co-presented by A Single Frame
The Omni Hotel, Capital Ballroom
9:00am •
Bio-Pics: Truth, Fact, and Fiction
10:45am •
X, Y, and Why: Writing Gender and Sexuality
12:30pm •
Structurally Sound
2:45pm •
A Conversation with John Singleton
Sunday
, November 1
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
12:00pm •
No Más Bebés
2:45pm •
Master Class
2:45pm •
Digital Series 1
2:45pm •
Neither and Both
2:45pm •
Ex-Best
2:45pm •
Goodnight Jeffrey
5:30pm •
Digital Series 2
5:30pm •
Talents
5:30pm •
Monster Girls
5:30pm •
Boy Friends
5:30pm •
School Nurse
5:30pm •
Supporting Roles
8:15pm •
Shorts Program 10: Everything's Shorter in Texas
8:15pm •
Auction
8:15pm •
Delivery
8:15pm •
Klan on Trial: How Dan Moody Broke the Back of the KKK in Texas
8:15pm •
Night Shift
8:15pm •
Promise Me
8:15pm •
20 Somethings
8:15pm •
Central Texas Barbecue
11:00pm •
Baby, Baby, Baby
Galaxy Highland, screen 8
12:00pm •
Traficant: The Congressman of Crimetown
2:45pm •
County Fair, Texas
5:15pm •
Zen & the Art of Dying
8:00pm •
Upstairs Inferno
Galaxy Highland, screen 9
11:00am •
Shorts Program 15: Young Filmmakers Showcase
2:00pm •
The Story of Percival Pilts
2:00pm •
Miss Roboto
2:00pm •
Humble Pie
2:00pm •
Aria for a Cow
2:00pm •
Coyote and the Rock
2:00pm •
Shorts Program 12: Animated Family Shorts
2:00pm •
The Tie
2:00pm •
The Present
2:00pm •
Frog's Legs
2:00pm •
Soar
5:30pm •
In Defense of Food
8:45pm •
The Week
Harry Ransom Center
3:00pm •
Rudy presented by Angelo Pizzo
Hideout Theatre
1:30pm •
Beautiful Girl
4:00pm •
Two Lunes
6:30pm •
The Exile
9:15pm •
Monsterman
InterContinental Stephen F Austin, Assembly Room
11:30am •
Independent Filmmaking: The Actor/Director Relationship
1:15pm •
Independent Filmmaking: The Short Film
3:00pm •
Independent Filmmaking: Distribution Workflow Panel Discussion
InterContinental Stephen F Austin, Ballroom
11:30am •
A Conversation with Norman Lear
1:15pm •
ENDINGS: The Good, the Bad, and the Insanely Great with Michael Arndt
Intercontinental Stephen F. Austin Hotel, State Boardroom A
3:00pm •
Script Reading Workshop: Black Sunday
Paramount Theatre
12:00pm •
Memoria
2:30pm •
Mully
5:15pm •
Last Days in the Desert
8:30pm •
Burning Bodhi
Ranch 616
10:00am •
'Hair of the Dog' Brunch presented by The Hart Chart
Rollins Studio Theatre presented by HTC
3:00pm •
Of Dogs and Men
5:30pm •
Sin Matador
5:30pm •
Shorts Program 7: Fantasies, Figments, and Farces
5:30pm •
Amateur Dictator
5:30pm •
The Dressmaker
5:30pm •
Jack in the Box
5:30pm •
Nipplejesus
5:30pm •
Life on Juniper
8:15pm •
The Bad Guys
State Theatre
1:00pm •
2015 UT Showcase
5:15pm •
Rosaline
8:45pm •
The Teller and the Truth
Texas Spirit Theater
6:00pm •
Since: The Bombing of Pan Am Flight 103
8:45pm •
Forward. Side. Close!
The Driskill Hotel, Ballroom presented by Final Draft
11:00am •
Script-to-Screen: Black Beauty
3:00pm •
DECONSTRUCTING Vertigo
The Driskill Hotel, Citadel Room
11:30am •
Chicks with Bics
1:15pm •
Building Worlds: The Development Side
3:00pm •
SECOND ROUNDERS PANEL: Now What?
The Driskill Hotel, Crystal Room
11:30am •
Creating and Sustaining a Kick-Ass Writer's Group
3:00pm •
The Write Program: Labs, Fellowships, Competitions, and Workshops
The Driskill Hotel, Jim Hogg Parlor
11:30am •
On Story Lounge
1:15pm •
On Story Lounge
3:00pm •
On Story Lounge
The Driskill Hotel, Maximilian Room
11:30am •
A Conversation with Jack Burditt
1:15pm •
A Conversation with Angelo Pizzo
3:00pm •
A Conversation with Carey & Chad Hayes
The Driskill Hotel, Victorian Balcony
11:30am •
SEMIFINALISTS AND ABOVE PANEL: Rep-iquette
Monday
, November 2
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
2:45pm •
The Sex Temple
5:30pm •
Two Lunes
8:15pm •
Her Composition
11:00pm •
Newcomer
Galaxy Highland, screen 8
4:30pm •
Of Dogs and Men
7:30pm •
Memoria
10:00pm •
All Mistakes Buried
Galaxy Highland, screen 9
12:00pm •
Till Jail Do Us Part
12:00pm •
Shorts Program 1: Rom-Antics
12:00pm •
Her First Black Guy
12:00pm •
Sinécdoque. Una Historia de Amour Fou
12:00pm •
Harry & Judy
12:00pm •
We Are Happy
12:00pm •
The Romance Class
12:00pm •
Lunch Break
12:00pm •
Digits
2:30pm •
Guide
2:30pm •
Runaway
2:30pm •
The Immaculate Misconception
2:30pm •
Esel (Carry On)
2:30pm •
Shorts Program 2: Cradle to Grave
2:30pm •
Into Memory
2:30pm •
Seahorse
5:30pm •
Blitz
5:30pm •
Coffee Break
5:30pm •
Foos Your Daddy
5:30pm •
Shorts Program 3: Face Off
5:30pm •
Standing8
5:30pm •
Hasta La Vista
5:30pm •
Traction
5:30pm •
The Fundamentals
5:30pm •
Dinner Prayer
5:30pm •
The Final Scene
8:30pm •
Shorts Program 4: Tough Choices
8:30pm •
P.S. 432
8:30pm •
Skin the Cat
8:30pm •
The Favor
8:30pm •
Marta Rosa
8:30pm •
Dakota
8:30pm •
Safe Space
8:30pm •
Best Wishes From Millwood
8:30pm •
Black Card
Hideout Theatre
6:30pm •
Jeff Lowe's Metanoia
9:15pm •
Paperback
Paramount Theatre
7:30pm •
Brooklyn
Rollins Studio Theatre presented by HTC
1:45pm •
In Defense of Food
4:45pm •
Since: The Bombing of Pan Am Flight 103
7:15pm •
Booger Red
10:00pm •
Tear Me Apart
State Theatre
7:00pm •
The Adderall Diaries
Texas Spirit Theater
6:30pm •
The Bad Guys
9:15pm •
El Jeremías
Tuesday
, November 3
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
12:00pm •
Monsterman
2:45pm •
Oyler
5:00pm •
The Exile
7:45pm •
Forward. Side. Close!
10:45pm •
Headfirst
Galaxy Highland, screen 8
1:00pm •
Sophie
1:00pm •
The Sister I Live With
1:00pm •
My Brother Is A Zombie
1:00pm •
The Swim Instructor
1:00pm •
Red Rover
1:00pm •
Ruby Woo
1:00pm •
18
1:00pm •
Shorts Program 6: The Kids Are Alright
3:30pm •
Jack in the Box
3:30pm •
Amateur Dictator
3:30pm •
Sin Matador
3:30pm •
Shorts Program 7: Fantasies, Figments, and Farces
3:30pm •
Life on Juniper
3:30pm •
The Dressmaker
3:30pm •
Nipplejesus
6:15pm •
Happy Hour
6:15pm •
Everybody Does It
6:15pm •
Sara & Dennis
6:15pm •
Three Fingers
6:15pm •
Kimi Kabuki
6:15pm •
Shorts Program 8: I Don't Want to Talk About It
6:15pm •
Vainilla
6:15pm •
The Tender Dark
9:00pm •
Shorts Program 5: Parental Advisory
9:00pm •
In Her Place
9:00pm •
Father's Day
9:00pm •
Po
9:00pm •
The Last Words
9:00pm •
Motherland
9:00pm •
Feliz Cumpleaños
Galaxy Highland, screen 9
1:30pm •
Mully
4:15pm •
3rd Street Blackout
7:00pm •
The Night is Young
9:45pm •
The Teller and the Truth
Hideout Theatre
4:00pm •
Upstairs Inferno
6:45pm •
The Lion's Path
9:00pm •
Reparation
Paramount Theatre
5:30pm •
The 33
8:30pm •
Youth
Rollins Studio Theatre presented by HTC
4:30pm •
No Más Bebés
7:00pm •
Fallen Stars
State Theatre
7:00pm •
Remember
9:45pm •
Every Thing Will Be Fine
Texas Spirit Theater
6:30pm •
We're Still Here: Johnny Cash's Bitter Tears Revisted
9:00pm •
Keep in Touch
The Gatsby
10:00pm •
Film Pass Party presented by Do 512
Wednesday
, November 4
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
12:00pm •
The Trials of Constance Baker Motley
12:00pm •
Circles
12:00pm •
The 100 Years Show
12:00pm •
Chau, Beyond the Lines
12:00pm •
Shorts Program 13: Documentary Shorts 1
2:45pm •
Anthem
2:45pm •
Frieda and Eddie, A Jersey Shore Love Story
2:45pm •
Shorts Program 14: Documentary Shorts 2
2:45pm •
This Little Light of Mine: The Legacy of Fannie Lou Hamer
2:45pm •
Kubo's Crickets
5:30pm •
The Orchestra
5:30pm •
T.P.
5:30pm •
Last Door South
5:30pm •
Blurry
5:30pm •
The Meek
5:30pm •
Borrowed Time
5:30pm •
Traces of My Brother
5:30pm •
Fulfilament
5:30pm •
Shorts Program 11: Animated Shorts
8:15pm •
Isolation
Galaxy Highland, screen 8
4:00pm •
In Transit
7:15pm •
Shorts Program 9: Are You Afraid of the Shorts?
7:15pm •
Anomie
7:15pm •
Sleepless Nights
7:15pm •
Last Wishes
7:15pm •
Restoration
7:15pm •
The Morrigan
10:00pm •
AfterDeath
Galaxy Highland, screen 9
2:00pm •
The Great Alone
4:30pm •
Coming Through the Rye
7:15pm •
It Had To Be You
9:45pm •
Wanja
Hideout Theatre
3:00pm •
Clarence
5:30pm •
Digital Series 1
5:30pm •
Goodnight Jeffrey
5:30pm •
Ex-Best
5:30pm •
Master Class
5:30pm •
Neither and Both
8:00pm •
School Nurse
8:00pm •
Supporting Roles
8:00pm •
Talents
8:00pm •
Monster Girls
8:00pm •
Digital Series 2
8:00pm •
Boy Friends
Paramount Theatre
7:00pm •
I Saw the Light
Rollins Studio Theatre presented by HTC
3:00pm •
Humble Pie
3:00pm •
The Tie
3:00pm •
The Present
3:00pm •
Shorts Program 12: Animated Family Shorts
3:00pm •
Coyote and the Rock
3:00pm •
Soar
3:00pm •
Aria for a Cow
3:00pm •
Miss Roboto
3:00pm •
Frog's Legs
3:00pm •
The Story of Percival Pilts
5:00pm •
Central Texas Barbecue
5:00pm •
Promise Me
5:00pm •
Shorts Program 10: Everything's Shorter in Texas
5:00pm •
Delivery
5:00pm •
Auction
5:00pm •
Night Shift
5:00pm •
20 Somethings
5:00pm •
Klan on Trial: How Dan Moody Broke the Back of the KKK in Texas
7:30pm •
A Single Frame
9:30pm •
The Week
State Theatre
6:45pm •
Love the Coopers
9:45pm •
Jack's Apocalypse
Texas Spirit Theater
6:30pm •
Autumn Fall
9:15pm •
Beautiful Girl
Thursday
, November 5
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
12:00pm •
ENCORE SCREENING-Monsterman
2:45pm •
ENCORE SCREENING-Baby, Baby, Baby
5:30pm •
ENCORE SCREENING-The Exile
8:30pm •
ENCORE SCREENING-Sunny Side Up
Brass House
10:00pm •
Closing Night Party
Paramount Theatre
8:30pm •
The Program
Rollins Studio Theatre presented by HTC
5:00pm •
County Fair, Texas
State Theatre
5:45pm •
Carol
Texas Spirit Theater
6:30pm •
Encore Screening: Jury Award Winning Shorts
Timezone
2015 Austin Film Festival and Conference Schedule
America/Chicago
Filter By Date
2015 Austin Film Festival and Conference Schedule
Oct 28
-
Nov 5, 2015
October 2015
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
November 2015
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Filter By Venue
Venues
Sort schedule by Venue
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
Brass House
Driskill Hotel
Fado Irish Pub
Fiesta Gardens
Galaxy Highland, screen 8
Galaxy Highland, screen 9
Harry Ransom Center
Hideout Theatre
InterContinental Stephen F Austin, Assembly Room
InterContinental Stephen F Austin, Ballroom
Intercontinental Stephen F. Austin Hotel, State Boardroom A
Paramount Theatre
Ranch 616
Rattle Inn
Rollins Studio Theatre presented by HTC
Searsucker
Speakeasy
St. David's Episcopal Church, Sumners Hall
St. David’s Episcopal Church, Bethell Hall
St. David’s Episcopal Church, Crail Hall
St. David’s Episcopal Church, Historic Sanctuary
St. David’s Episcopal Church, Vestry Conference Room
State Theatre
Texas Spirit Theater
The Austin Club
The Driskill Hotel, Ballroom presented by Final Draft
The Driskill Hotel, Citadel Club
The Driskill Hotel, Citadel Room
The Driskill Hotel, Crystal Room
The Driskill Hotel, Jim Hogg Parlor
The Driskill Hotel, Maximilian Room
The Driskill Hotel, Victorian Balcony
The Gatsby
The Long Center for the Performing Arts
The Omni Hotel, Capital Ballroom
Vulcan Gas Company
Filter By Type
Conference
All
LOUNGE
PANEL
PITCH
PRODUCERS ROUNDTABLE
ROUNDTABLE
YOUNG FILMMAKERS PROGRAM
Film
All
Comedy Vanguard
Dark Matters
Documentary Feature
Heart of Film
Marquee Feature
Narrative Feature
Retrospective
Shorts Program
Stories From Abroad
Television
Texas Independent
Party
All
Extra Ticket Required
Screenplay-Teleplay Programming
All
SCREENPLAY-TELEPLAY PANEL
SCREENPLAY-TELEPLAY ROUNDTABLE
Script Reading
All
Reading
Short Film
All
Animated Short
Documentary Short
Narrative Short
Narrative Student Short
Scripted Digital Series
Special Event
Popular
Recently Active Attendees
L
LNDaniel
Q
qpxmbtrz
Colin
Travis
C
CliffordKF
H
HKRodney
G
GYChong
Y
YVPatrick
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Wednesday
, October 28
Thursday
, October 29
Friday
, October 30
Saturday
, October 31
Sunday
, November 1
Monday
, November 2
Tuesday
, November 3
Wednesday
, November 4
Thursday
, November 5
Venue
Alamo Drafthouse Village presented by Sprint
Brass House
Driskill Hotel
Fado Irish Pub
Fiesta Gardens
Galaxy Highland, screen 8
Galaxy Highland, screen 9
Harry Ransom Center
Hideout Theatre
InterContinental Stephen F Austin, Assembly Room
InterContinental Stephen F Austin, Ballroom
Intercontinental Stephen F. Austin Hotel, State Boardroom A
Paramount Theatre
Ranch 616
Rattle Inn
Rollins Studio Theatre presented by HTC
Searsucker
Speakeasy
St. David's Episcopal Church, Sumners Hall
St. David’s Episcopal Church, Bethell Hall
St. David’s Episcopal Church, Crail Hall
St. David’s Episcopal Church, Historic Sanctuary
St. David’s Episcopal Church, Vestry Conference Room
State Theatre
Texas Spirit Theater
The Austin Club
The Driskill Hotel, Ballroom presented by Final Draft
The Driskill Hotel, Citadel Club
The Driskill Hotel, Citadel Room
The Driskill Hotel, Crystal Room
The Driskill Hotel, Jim Hogg Parlor
The Driskill Hotel, Maximilian Room
The Driskill Hotel, Victorian Balcony
The Gatsby
The Long Center for the Performing Arts
The Omni Hotel, Capital Ballroom
Vulcan Gas Company
Session Type
Conference
All
LOUNGE
PANEL
PITCH
PRODUCERS ROUNDTABLE
ROUNDTABLE
YOUNG FILMMAKERS PROGRAM
Film
All
Comedy Vanguard
Dark Matters
Documentary Feature
Heart of Film
Marquee Feature
Narrative Feature
Retrospective
Shorts Program
Stories From Abroad
Television
Texas Independent
Party
All
Extra Ticket Required
Screenplay-Teleplay Programming
All
SCREENPLAY-TELEPLAY PANEL
SCREENPLAY-TELEPLAY ROUNDTABLE
Script Reading
All
Reading
Short Film
All
Animated Short
Documentary Short
Narrative Short
Narrative Student Short
Scripted Digital Series
Special Event
Other Filters
Popular